آیلند / سوالات متداول

تماس با ما
سوالات متداول
سوالات متداول
  • آب مروارید
  • لازک و لیزیک
  • آب سیاه(گلوکوم)
  • پرده شبکیه
  • سوألات متداول

1
ابتلاء به آب مروارید چه علائمی دارد؟ پاسخ

فرد مبتلا به آب مروارید تصاویر را تار مشاهده می کند.مانند آنکه از پشت پرده یا شیشه بخار گرفته به اجسام نگاه کرده شود.به تدریج به تاری دید افزوده می شود.

2
آیا لازم است برای عمل،آب مروارید کاملاً رسیده و تیره شود؟ پاسخ

سالهاست که با مدرن شدن زندگی و پیشرفت تکنیک جراحی،زمان انجام عمل کاتاراکت بصورت انتخابی و مطابق نیاز افراد از میزان دید مورد نظرتعیین می گردد.بهیچ عنوان دلیل موجهی برای تاخیر عمل در مراحل پیشرفته آب مروارید وجود ندارد.رسیدن آب مروارید که در سابق عنوان می شد به این معنی بود که عدسی چشم آنقدر کدر شود که دید به کلی از بین برود.با پیشرفت نحوه زندگی و نیازهای روزافزون برای بینایی،اکنون هر زمان که شخص احساس کند بینایی اش برای انجام امور روزمره کافی نیست همان موقع باید عمل شود.

3
آّب مروارید یعنی چه و درمان آن چیست؟ پاسخ

به کدورت عدسی چشم آب مروارید یا کاتاراکت گفته می شود.درمان آن صرفاً به طریق جراحی بوده که مدرن ترین روش آن انجام عمل با دستگاه فیکو می باشد.در این روش عدسی کدر شده بوسیله میله باریکی که با یک سوزن کوچک وارد چشم می شود به روش اولتراسونیک خرد و به قطعات کوچک تبدیل شده و از چشم خارج می شود و در انتها یک عدسی مصنوعی که لنز داخل چشمی نامیده می شود از همان برش بسیار کوچک وارد چشم شده و درمحل عدسی قبلی چشم نصب می گردد.با انجام این روش نیازی به زدن بخیه و عوارض آن مانند ایجاد آستیگمات و خارش و قرمزی چشم نخواهد بود.

4
استفاده از قطره یا داروهای ضد پیشرفت آب مروارید توصیه می شود؟ پاسخ

خیر.جلوگیری از پیشرفت آب مروارید بوسیله قطره در هیچ مرکز علمی ثابت نشده است.

5
علت ایجاد آب مروارید چیست؟ پاسخ

البته مواردی مانند ضربه،دیابت،بیماریهای التهابی چشم،مصرف طولانی مدت کورتون،مجاورت زیاد در زیر نور آفتاب،استعمال سیگار و...نیز می توانند موجب ایجاد کدورت عدسی یعنی آب مروارید بشوند.البته ذکر این نکته ضروری است که آب مروارید مانند خیلی از بیماریهای دیگر زمینه سنی دارد و همانطور که مثلاًدر سن بالا مو سفید می شود و بعضی اعضاء تحلیل می روند،کدورت عدسی هم بعنوان یک مسئله سنی پیش می آید.بنابراین علت دقیق و شناخته شده ای برای ایجاد آب مروارید وجود ندارد.

6
آیا لنزهای داخل چشمی انواع مختلفی دارد؟ پاسخ

بله.لنزها دارای تنوع زیادی می باشند.از لحاظ شرکت های سازنده و جنس مواد اولیه و نوع اصلاح دید و سایر انواع دسته بندی می شوند.ولی عموماً از مواد اکریلیک هیدروفوب که بسیار شفاف بوده و جاذب اشعه ماورای بنفش می باشند استفاده می گردد.

7
آیا لنزی وجود دارد که دید دور و نزدیک را توأماً اصلاح کند؟ پاسخ

بله.سالهاست که این نوع لنز هم ساخت و عرضه شده و فرایند اصلاح تکامل آن در حال رشد و توسعه است.مشکل این لنزها در حال حاضر قیمت نسبتاً بالا و در بعضی بیماران عدم اصلاح کامل دید در فاصله نزدیک مانند نوشته های ریز می باشند.بنابراین پس از نصب این لنزها نیز بعضاً نیاز به عینک نزدیک وجود دارد.علاوه بر این بعضی اشخاص پس از نصب این لنزها تا مدت یک الی دو ماه ممکن است شبها در اطراف چراغ ها یک هاله نوری مشاهده کنند.

8
آیا لنزی برای اصلاح آُستیگمات وجود دارد؟ پاسخ

بله.در این موارد محاسبات اندازه گیری لنز از طریق سایت به شرکت سازنده داده می شود و نوع لنز را اعلام می کنند و با نصب آن این عیب نیز مرتفع می شود.تنها مشکل قیمت بالای این نوع لنز و عدم پوشش دهی هزینه از جانب بیمه می باشد.

9
آیا بعد از عمل دوباره آب مروارید ایجاد می شود؟ پاسخ

خیر.وقتی عدسی کدر از چشم خارج می شود دیگر عدسی وجود ندارد که کدر گردد.آنچه بعضاً در مورد ایجاد مجدد آب مروارید گفته می شود به این دلیل است که حین عمل کاتاراکت تمام عدسی خارج نمی شود.بلکه محتویات داخلی آن خارج شده و دیواره اش که کپسول نامیده می شود باقی می ماند که لنز نیز در داخل کپسول نصب می شود.گاهی ممکن است این کپسول کدر شود که در این صورت می توان با لیزر درمانی ساده بنام لیزر یاگ اقدام به رفع کدورت نمود.پدیده کدر شدن کپسول عدسی قبلی چشم گاهی آب مروارید ثانویه نامیده می شود ولی به معنای آب مروارید یا کاتاراکت نیست.

10
قبل از عمل نیاز به اقدام یا پرهیز خاصی است؟ پاسخ

در روز عمل می بایست ناشتا بود و بهتر است قبل از عمل اقدام به استحمام نمود.

11
نقاهت بعد از عمل به چه صورت است؟ پاسخ

با انجام روش های مدرن عمل،شخص می تواند پس از باز شدن پانسمان که فردای عمل صورت می گیرد،به امور روزمره بپردازد و هیچ نیازی به استراحت مطلق و خم نشدن و...ندارد.فقط احتیاطاً تا سه روز بعد از عمل از آب زدن به چشم خودداری شود.

12
عمل آب مروارید با بیهوشی عمومی همراه است؟ پاسخ

خیر.این عمل معمولاً همراه با بیحسی موضعی و با ریختن قطره چشمی صورت می گیردو در صورت وجود ترس و استرس می توان از طریق رگ داروی آرامش بخش و خواب آور تزریق نمود تا فرد متوجه زمان و مراحل عمل نگردد.البته در مورد بیماران نسبتا جوان یا کسانیکه خیلی از عمل استرس دارند و خودشان درخواست بیهوشی کنند،در این موارد می توان براحتی از یک بیهوشی عمومی سبک استفاده نمود.

1
لیزیک یا لازک.کدام بهتر است؟ پاسخ

در روش لیزیک لایه ای از قرنیه (فلپ )برش داده شده و کنار زده می شود و زیر آن روی قرنیه باقی مانده اشعه لیزر تابانده شده و در انتها فلپ مجدداً روی قرنیه گذاشته می شود.در روش لازک اشعه لیزر مستقیم بر روی سطح قرنیه تابیده شده و نیازی به برش قرنیه نیست.حسن روش لیزیک عدم سوزش و خارش بلافاصله پس از عمل می باشد ولی از عوارض آن می توان به عدم جوش خوردن فلپ و ضعیف شدن نسبی قرنیه و احتمال التهاب در اثر وجود ذرات ریز در بین لایه ها نام برد.در روش لازک قرنیه بریده نمیشود و احتمال بروز این مشکلات نیست ولی سوزش و احساس وجود جسم خارجی مثل شن ریزه در چشم وجود خواهد داشت.در پایان می شود گفت که برای عیوب انکساری شایع و قرنیه های نازک روش لازک از لیزیک مناسب تر است. برای استیگماتیسم و هیپرمتروپی بالا لیزیک ارجح میباشد. لازم به ذکر است که عمل لیزیک که بطور سنتی با تیغه تیز فولادی انجام میشد اکنون برش بوسیله لیزر دیگری بنام فمتولیزر انجام می شود که در مجموع این روش فمتولیزیک نامیده می شود.این روش هم اکنون انجام می شود و بیشتر مناسب افرادی است که آستیگماتیسم بالا و یا هایپرمتروپی داشته باشند .البته هزینه آن نیز بیشتر است.

2
آیا لازک شامل اصلاح دید نزدیک یا پیرچشمی هم می شود؟ پاسخ

خیر.لازک مختص اصلاح نزدیک بینی،دوربینی و آستیگماتیسم است و هنوز روشی برای اصلاح پیرچشمی که مورد تایید باشد وجود ندارد.

3
امکان انجام عمل لازک با هر شماره عینکی فراهم است؟ پاسخ

انجام عمل لازک منوط به عکسبرداری از ضخامت قرنیه می باشد که معمولاً این ضخامت برای عمل مناسب است.بدیهی است که در شماره عینک های بالا مانند 8 یا بیشتر احتمال دارد که به اندازه کافی نتوان همه عیب انکساری را اصلاح نمود که در این صورت انجام لازک مناسب نیست و می توان از روش های جایگزین استفاده نمود که در ذیل توضیح داده میشود.

4
اگر عنوان شود بدلیل نازکی قرنیه لازک مناسب نیست آیا روش درمانی دیگری وجود دارد؟ پاسخ

بله.می توان از عمل کاشت لنز داخل چشمی نام برد که می تواند عیب انکساری را برطرف کند و روش جایگزین بسیار مناسبی به شمار می آید.البته این مورد هم بستگی به عمق اتاق قدامی چشم دارد که در همان عکسبرداری ضخامت قرنیه عمق اتاق قدامی تعیین می شود.

5
چه سنی برای عمل لازک مناسب است؟ پاسخ

از سن 18 سال به بالا چون دیگر شماره چشم تثبیت شده،انجام این کار مناسب است.عامل مهم برای تصمیم گیری در این مورد الزاماً سن نیست.بلکه ثابت ماندن شماره چشم در یک بازه زمانی حداقل شش ماهه است.

6
آیا با سن 50 و یا 60 سالگی هم می توان لازک نمود؟ پاسخ

بله.چنانچه چشم معاینه شود و مشکل دیگری در چشم نباشد،محدودیتی از نظر سن برای عمل وجود ندارد.البته اگر علائمی از کدورت عدسی یا همان آب مروارید مشاهده شود می شود پیشنهاد عمل کاتاراکت داد که در این روش پس از خارج نمودن عدسی کدر شده لنز داخل چشمی مناسب نصب می گردد که این لنز نقش عینک دور را داشته و شخص بعد از عمل دیگر نیاز به عینک دور نخواهد داشت و دیگر نیازی به لازک یا لیزیک نیست.

7
آیا کسانی که مبتلا به دیابت یا بیماریهای سیستمیک دیگر میباشند میتواند لیزیک یا لازک را انجام دهند ؟ پاسخ

چنانچه بیماری کنترل شده باشد و مدتی ( حد اقل سه ماه ) از کنترل بیماری گذشته باشد عمل قابل انجام است

8
گفته می شود بعد از عمل باید در اتاق تاریک ماند و استراحت مطلق نمود.صحیح است؟ پاسخ

خیر.هیچ کدام از موارد فوق لازم نیست و اشخاص عمل شده می توانند کارهای روزانه را مانند گذشته انجام دهند و دلیلی بر استراحت مطلق ندارد.طبیعی است که یکی دو روز اول دید کمی تار بوده ولی بتدریج مرتفع می شود.

9
قبلاً در جای دیگری عمل شده ام.مقداری از شماره عینک باقی مانده است یا مجدداً عود کرده است.آیا امکان عمل مجدد وجود دارد؟ پاسخ

پاسخ به این سوال بستگی به انجام عکسبرداری جدید از ضخامت قرنیه دارد که در صورت مناسب بودن آن ، می توان اقدام به عمل مجدد نمود.

10
پس از عمل لازک می توان اقدام به عمل بینی،تزریق بوتاکس و یا ژل نمود؟ پاسخ

بله.هیچ مشکلی از بابت انجام عمل های فوق وجود ندارد و شخص لازک شده کاملاً مشابه سایر افراد سالم جامعه می باشد و مانند آنها می تواند به تمامی فعالیت های روزانه بپردازد.

11
از لنز طبی استفاده می کنم.آیا لازم است قبل از عمل آنها را بردارم؟ پاسخ

بله.در صورت استفاده از لنز طبی نرم،3 الی5 روز قبل و لنز طبی سخت،2 هفته قبل از عمل می بایست آنها را برداشت.

12
گذاشتن لنز طبی یا عمل لازک.کدام بهتر است؟ پاسخ

چون عمل لازک یک درمان زیبایی است این انتخاب به خود شخص مربوط می شود که با کدامیک راحت باشد.عینک،لنز یا لازک.منتهی با توجه به اینکه بکارگیری لنز مستلزم رعایت دستورات خاصی است و در صورت عدم رعایت ممکن است منجر به آسیب های جدی قرنیه شود و از طرفی روش لازک بسیار کم عارضه و ساده می باشد غالب افراد روش لازک را می پسندند.

13
چند روز بعد از عمل می توانم سر کار حاضر شوم؟ پاسخ

انجام روش لازک نیازی به استراحت مطلق ندارد و می توان از فردای عمل کارهای روزمره را انجام داد.طبیعی است که انجام کارهای ظریف و ریز مانند مشاهده صفحه مانیتور در روزهای اول کمی سخت است(بعلت ترمیم سطح قرنیه) ولی انجام فعالیت های فوق هیچ ضرری برای چشم ندارد.در مواردی که شخص خودش تمایل به استراحت در منزل داشته باشد برای وی گواهی استراحت صادر می شود.

14
آیا پس از عمل از لنز رنگی می توانم استفاده کنم؟ پاسخ

بله.پس از گذشت یک ماه از عمل هیچ مشکلی وجود نداردو مانند سایر افراد می توان استفاده نمود و هیچ پرهیز خاصی وجود ندارد.

15
انجام ورزش مانند شنا و والیبال پس از عمل محدودیتی دارد؟ پاسخ

خیر.پس از ترمیم سطح قرنیه یعنی یک هفته پس از عمل انجام فعالیت های فوق بلامانع است.

1
آب سیاه یعنی چه و چه زمانی اتفاق می افتد ؟ پاسخ

بالا رفتن غیر عادی فشار چشم که منجر به آسیب به سر عصب بینایی شود آب سیاه یا گلوکوم نامیده میشود.

2
اگر آب مروارید عمل نشود منجر به آب سیاه می شود؟ پاسخ

این اتفاق مستلزم گذشت سالها از رسیدن آب مروارید(یعنی کدر شدن کامل عدسی چشم) است که در حال حاضر بندرت اتفاق می افتد.چون افراد جهت انجام عمل و بهتر شدن دید ،زودتر مراجعه می کنند این امر از رسیده شدن و پیشرفت زیاد آب مروارید جلوگیری میکند. احتمال اینکه آب مروارید تبدیل به آب سیاه شود ( یعنی باعث افزایش غیر عادی فشار چشم شود بسیار کم است. تاخیر در عمل آب مروارید به زودی باعث افزایش فشار چشم نمیشود و فشار زمانی ممکن است بالا برود که دید چشم بسیار کاهش یافته و سالها گذشته باشد.

3
درمان آب سیاه چیست؟ پاسخ

در مراحل اولیه استفاده از قطره های چشمی مخصوص می باشد که عموماً باعث پائین آمدن و کنترل فشار چشم می شوند. و در صورت عدم کنترل با قطره ها لیزر درمانی و جراحی توصیه می گردد.

4
اگر قطره ها نامنظم ریخته یا مصرف آنها فراموش شود اشکالی دارد؟ پاسخ

این امر می تواند منجر به افزایش فشار چشم شده و عوارض مربوط به آن شود.

5
آب سیاه یا فشار بالای چشم چه علائمی دارد؟ پاسخ

اکثراً بدون علامت بوده واشخاص متوجه آن نمیشوند. ولی گاهی همراه با درد چشم میباشد

6
علت آب سیاه چه می باشد؟ پاسخ

در داخل چشم عضوی بنام جسم مژکی دائما تولید مایع زلالیه را بعهده دارد و این مایع پیوسته از محلی بنام زاویه اطاق قدامی خارج میشود. در اثر تغییرات سنی چشم در بعضی از چشم ها زاویه تنگ میشود و مایع زلالیه بطورمناسب خارج نمیشود و بنابر این فشار چشم بالا میرود. زمینه های ارثی و یا بیماریهایی مانند دیابت می تواند منجر به بروز آن شود.

1
دیابت دارم.آیا لازم است چشم معاینه شود ؟ پاسخ

دیابت دو نوع است.دیابت نوع اول که اشخاص زیر 40 سال به آن مبتلا می شوند و چون علائم واضحی مانند پرخوری و پرنوشی و پرادراری دارند در بدو ابتلا به دیابت،بیماری معمولاً تشخیص داده می شود و در آن زمان شبکیه هنوز مبتلا نشده است.این اشخاص می توانند 3-4 سال بعد برای معاینه چشم مراجعه نمایند.دیابت نوع دوم که اشخاص بالاتر از 40 سال به آن مبتلا می شوند اکثراً در شروع بیماری علائم واضحی ندارد و ممکن است اشخاص سالها دیابت داشته و از آن خبر نداشته باشند.در نتیجه در همان زمان تشخیص این نوع دیابت توسط متخصص داخلی،معاینه چشم نیز باید انجام شود و زمان معاینات بعدی با نظر متخصص چشم خواهد بود.گاهی نیز علائم دیابت اولین بار توسط متخصص چشم مشاهده می شود و وجود دیابت در اثر معاینه چشم تشخیص داده می شود.

2
دیابت چگونه دید را کم میکند ؟ پاسخ

چنانچه سالها قند خون بالا باشد و کنترل نشود تدریجا عروق شبکیه آسیب می بینند و بطور غیر عادی تراوا میشوند. یعنی چربی و لیپوپروتئین از عروق خارج شده و بهمراه مایع در شبکیه جمع میشوند وورم مزمن شبکیه ایجاد میشود. چنانچه ورم مرکز بینایی ( ماکولا ) را مبتلا کند دید کاهش می یابد. شایع ترین علت کاهش بینایی در بیماران دیابتیک تورم ماکولا است. ولی دلایل دیگری نیزوجود دارد . اگر باز هم سالها قند خون بالا باشد تدریجا عروق شبکیه بسته میشود که در ذیل شرح داده میشود.

3
در اثر قند بالای خون،مبتلا به خونریزی در پرده شبکیه شده ام.علت و درمان چیست؟ پاسخ

نقاط کوچک خون در اکثر اشخاص دیابتیک پس از هفت یا هشت سال که از شروع دیابت گذشته باشد وجود دارد و تاثیری در بینایی ندارد.ولی اگر سالها قند خون کنترل نشود تدریجاً عروق شبکیه بسته می شود و بجای آن عروق غیر عادی ایجاد می شود که باعث خونریزی بزرگ در شبکیه یا زجاجیه یا هردو می شود که در چشم شناور شده و دید را کاهش می دهد.درمان خونریزی داخل چشم با تزریق داروی آواستین(یا مشابه)و لیزر درمانی است که باعث میشونند که عروق غیر عادی تدریجا از بین بروند و خون نیز به تدریج جذب میشود

4
آیا برای تزریق آواستین نیاز به ناشتا بودن یا بستری می باشد؟ پاسخ

خیر.انجام تزریق بصورت سرپایی و با بیحسی موضعی( قطره) انجام می شود و بلافاصله شخص مرخص شده و 2 ساعت بعد پانسمان را بر می دارد.

5
تزریق آواستین نیاز به تکرار دارد؟ پاسخ

بستگی به علت آن تعیین می شود.چنانچه بدلیل خونریزی باشد یک یا دو جلسه و بدلیل ورم شبکیه دیابتیک یا بیماریهای عروقی دیگر و... چند مرحله تزریق نیاز خواهد بود که ابتدا به فواصل یکماهه بوده و سپس تدریجا فواصل زیاد میشود.

6
در عکسبرداری از شبکیه،سوراخ ماکولا گزارش شده است.درمان چیست؟ پاسخ

درمان جراحی می باشد و هرچه از مدت زمان تشکیل سوراخ شبکیه کمتر گذشته باشد احتمال افزایش دید بیشتر است.

7
بیماری سنی پرده شبکیه و درمان آن چیست؟ پاسخ

دژنراسیون یا استحاله ماکولا شایعترین علت بینایی کم در جهان در افراد مسن (بالاتر از 65 سال)است.در این بیماری قسمت مرکزی ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود.استحاله ماکولا بر دو نوع است: نوع خشک (غیر اگزوداتیو) و مرطوب (اگزوداتیو). نوع خشک شایعتر بوده و حدود ۹۰٪ بیماران به این نوع مبتلا می شوند. به این حالت استحاله خشک وابسته به سن ماکولا نیز گفته می شود که فغلا درمان خاصی ندارد. نوع مرطوب معمولاً با کاهش دید شدیدتر و جدی تری همراه است. زیرا به دلیل ایجاد عروق اضافی غیر طبیعی در زیر قسمت مرکزی لکه زرد و خونریزی و ترشح مایع و جربی از آنها میباشد.

8
آیا مورد اورژانس برای عمل جراحی شبکیه وجود دارد؟ پاسخ

بله.در صورتی که پرده شبکیه از محل عادی خود جدا شود و جدایی در حال رسیدن به مرکز بینایی که ماکولا نامیده می شود،باشد نیاز به جراحی اورژانس است تا ماکولا مبتلا نشود. در غیر این صورت جداشدگی شبکیه گسترش پیدا می کند و اگر مرکز بینایی را درگیر نماید کاهش دید شدید پیش می آید که با عمل جراحی معمولا قسمتی از آن بر میگردد.

9
نزدیک بین شدید هستم.در معاینات سوراخ های اطراف شبکیه گزارش شده است.اقدام چیست؟ پاسخ

بستگی به محل و اندازه ومشخصات سوراخ شدگی دارد که در معاینه معلوم می گردد. بسیاری از اوقات نیاز به درمان نیست. البته گاهی هم نیاز به درمان است که با لیزر درمانی اطراف سوراخ، از جدایی شبکیه جلوگیری می شود.

10
در OCT چشم،ورم شبکیه دیده شده است.درمان چیست؟ پاسخ

معمولاً درمان تزریق آواستین یا آیلیا سه جلسه به فواصل یکماهه می باشد.بعد از آن مجدداً با عکسبرداری مقدار ورم شبکیه بررسی میشود و در صورت لزوم تزریق تکرارمیشود.

11
بیماری RP چیست؟ پاسخ

رينيت پيگمانتر يا RP به دسته ای از بيماریهای غير شايع چشمی گفته می شود كه در آنها عمدتا سلول های استوانه ای و تاحدی سلولهای مخروطی شبكيه استحاله پیدا می کنند.کاهش دید در شب(شب کوری) و دید در نور کم و کاهش دید محیطی(دید تونلی) از علائم آن می باشد. اين بيماری می تواند باعث از بين رفتن ديد محيطی و درمواردی ديد مركزی شود استفاده از بعضي از آنتی اكسيدان ها مانند ويتامين A روند پيشرفت بيماری را كند می كند.با پیشرفت تحقیقات امکان کنترل و درمان آن فراهم خواهد شد.

12
در معاینه چشم،استارگارت تشخیص داده شده است.آیا روش درمانی وجود دارد؟ پاسخ

بیماری اشتارگارت یا استارگارت اغلب باعث از دست رفتن شدید دید مرکزی میشود، تاثیر آن روی دید و شبکیه از یک فرد تا فرد دیگر تفاوت زیادی میکند. علائم این بیماری معمولاً در کودکی و دوران بلوغ شروع میشود و تدریجا پیشرفت میکند و میتواند باعث کاهش دید شدید در سنین بالاتر میشود. مواردی نیز وجود دارد که دید به مدت سالیان ثابت میماند و چندان کاهش نمی یابد. امید است با استفاده از سلول های بنیادی یا روش های دیگر در حال تحقیق بتوان این بیماری را در آینده تا حدی درمان کرد.

13
در معاینه و عکسبرداری وجود یک غشاء روی پرده شبکیه گزارش شده است.چه باید کرد؟ پاسخ

اگر این غشاء منجر به کشش شبکیه و کاهش بینایی شده باشد با انجام عمل ویترکتومی غشاء برداشته میشود تا شبکیه آزاد شود.اگر غشاء پرده شبکیه را زیاد چروک نکرده و دید را زیاد کم نکرده باشد،با پیگیری و معاینات دوره ای بررسی می شود و در صورت افزایش کشش اقدام جراحی صورت می گیرد.

14
اظهار شده حین عمل شبکیه گاز داخل چشم تزریق شده است.نیاز به اقدام خاصی بعد از عمل می باشد؟ پاسخ

گاز SF6یک تامپون بعد از عمل است که در صورت تزریق تا چند روز،روزی 5 الی 8 ساعت بهتر است سر به سمت پایین باشدو در این مدت شبها از طاق باز خوابیدن پرهیز شود ولی بیمار میتواند هنگام خواب روی پهلوی راست یا چپ بخوابد..این ملاحظات در روند بهبود بینایی تاثیر زیادی دارد.و نیز می بایست تا زمان جذب گاز که معمولاً 2 الی 3 هفته می باشد از سفر هوایی پرهیز نمود که تعیین مدت دقیق آن بستگی به نظرچشم پزشک دارد.چون سفر هوایی بدلیل کاهش فشار اتمسفر موجب افزایش حجم گاز و در نتیجه بالا رفتن فشار چشم می شود که همراه با عوارض است.

15
چرا همراه عمل شبکیه،عمل آب مروارید هم توصیه می شود؟ پاسخ

معمولاً جراحی شبکیه همراه با افزایش کدورت عدسی یعنی آب مروارید می باشد که منطقی و بهتر آن است که عمل همزمان انجام گردد که چند ماه دیگر نیاز به عمل جداگانه ای برای آب مردارید نباشد.البته در افراد جوان و کسانی که هیچ علائمی از آب مروارید ندارند نیاز به انجام عمل شبکیه همراه با آّب مروارید نیست.

16
آیا امکان عمل مجدد پس از جراحی شبکیه وجود دارد؟ پاسخ

بله.ممکن است به عللی دوباره مشکلات جدید در شبکیه بوجود آید که منجر یه پارگی یا جداشدگی و...بشود و نیاز به عمل مجدد باشد.

17
آیا روغن سیلیکون که حین جراحی شبکیه تزریق می شود نیاز به خروج از چشم دارد؟ پاسخ

بله.سیلیکون بر خلاف گاز جذب شدنی نیست و باید در زمان مقرر که جراح تشخیص می دهد از چشم خارج شود.

18
به من گفته اند در شبکیه مبتلا به CSR شده ام.علت چیست و درمان آن چه می باشد؟ پاسخ

علت دقیقی ندارد ولی عنوان می شود که استرس و افزایش فشار روحی نقش زیادی در تشکیل آن دارد.در این بیماری مقداری مایع به زیر پرده شبکیه آن یعنی ماکولا در ناحیه مرکزی نشت می کند که منجر به کاهش بینایی می شود.در اغلب موارد بعد از 1 الی 4 ماه به خودی خود مایع جذب می شود.و چنانچه این اتفاق نیفتاد درمان آن یکی از دو نوع لیزر درمانی سرد یا گرم بر حسب نوع بیماری می باشد.

1
تنبلی چشم چیست و درمان آن چه می باشد؟ پاسخ

اختلال دید در دوران کودکی بر اثر عوامل مختلفی نظیر عیوب انکساری( دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم) و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه و یا افتادگی پلک)، موجب عدم وضوح تصویر در یک چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم می گردد. در این حالت مغز بین این دو تصویر، تصویر واضح تر و بهتر را که از چشم سالم ارسال می گردد انتخاب کرده و سلولهای خاکستری مربوطه به چشم سالم تکامل بیشتری پیدا می کنند حال آنکه سلولهای مغزی مربوط به چشم بیمار به دلیل عدم دریافت تصویر واضح از تکامل همزمان باز می مانند.درمان تنبلی چشم معمولاً بصورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به دیدن با چشم تنبل است. این درمان ممکن است هفته ها و یا حتی ماهها طول بکشد. این بیماری در سنین کودکی تا ده سال قابل درمان است.بر خلاف کودکان، بستن چشم در دوران بزرگسالی بی نتیجه خواهد بود.

2
استرابیسم چیست و برای برطرف شدن انحراف چشم چه اقدامی لازم است؟ پاسخ

به دیواره خارجی هر چشم، شش عضله چسبیده است که مسئولیت کنترل حرکات آنرا را بعهده دارند. دو عضله در هر چشم آن را به سمت راست یا چپ می برند و چهار عضله دیگر مسئولیت حرکت چشم به سمت بالا و پایین و یا کنترل حرکات مورب را بعهده دارند. برای تمرکز هر دو چشم بروی یک نشانه مشخص، لازم است تمامی عضلات چشم با یکدیگر و با عضلات همکار چشم مقابل هماهنگ باشند. هر علتی که در این هماهنگی اختلال ایجاد کند می تواند منجر به استرابیسم شود.درمان انحراف چشم یا استرابیسم جراحی می باشد.

3
احساس یک توده دردناک در زیر پلک میکنم.چه باید کرد؟ پاسخ

به این برجستگی زیر پلک گل مژه می گویند که بصورت یک توده متورم،حساس و دردناک و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک فوقانی یا تحتانی است و در اثر التهاب با یا بدون عفونت غدد چربی یا عرق در پلک ایجاد می شود. استفاده از کمپرس گرم باعث تسکین درد می شود و ممکن است باعث کوچک شدن گل مژه یا به سر باز کردن گل مژه و تخلیه ترشحات چرکی کمک کند. ماساژ و کمپرس گرم را می توان روزی 4-3 بارهر دفعه به مدت دو تا سه دقیقه انجام داد تا گل مژه بهبود پیدا کند. اگر گل مژه بهبود پیدا نکرد و از نظر زیبایی ظاهرنامناسب بود یا مدتها طول کشید به چشم پزشک مراجعه کنید.چشم پزشک میتواند در صورت لزوم با یک جراحی کوچک گل مژه را تخلیه کند.

4
درمان ورم ( پف) زیر چشم چیست؟ پاسخ

پف زیر چشم بدلیل افتادگی پوست زیر پلک و تجمع بافت چربی در آن ناحیه ایجاد می شود که با جراحی می توان پوست و چربی اضافه را برداشت تا ظاهری خوشایند و متقارن در صورت ایجاد کند.

5
درمان افتادگی پلک چیست؟ پاسخ

افتادگی پلک در کودکان ممکن است باعث تنبلی چشم شود و درمان آن اورژانس است. در بزرگسالان بخاطر ایجاد شکل نامناسب و گاهی کاهش دید بهتر است تحت درمان قرار بگیرد که درمان آن جراحی و اقدام به بالا کشیدن عضلات پلک می باشد.

6
برای نوزادی که زودتر از زمان معمول بدنیا آمده،اقدام چشمی لازم است؟ پاسخ

بدلیل اینکه نوزادان فوق در بدو تولد در انکباتور از اکسیژن زیادی برخوردار می شوند ممکن است در بافت شبکیه و ته چشم عروق خونی جدید و عوارض دیگری بوجود آورد. هر نوزادی که زود تر از سی هفته یا با وزن کمتر از 2800 گرم بدنیا آمده باشد لازم است در اولین فرصت تحت معاینه توسط متخصص شبکیه قرار بگیرند که در صورت نیاز با لیزر درمانی از آسیب بیشتر به شبکیه پیشگیری شود.

7
برای پیرچشمی روش درمانی وجود دارد؟ پاسخ

درمان پیرچشمی در حال حاضر صرفاً استفاده از عینک نزدیک می باشد.محققین در حال بررسی روشهای درمانی مختلفی هستند که فعلاً به نتیجه نرسیده است.

8
آیا جراحی های چشم همراه با بیهوشی عمومی انجام می شود؟ پاسخ

هیچ الزامی به بیهوشی عمومی در اعمال چشمی نیست مگر در موارد خاص.مانند جراحی اطفال و یا پیوند قرنیه در افرادی که حین عمل ممکن است همکاری نکنند.البته باید توجه داشت حتی در مواردی که لازمست بیهوشی در عملهای چشمی بسیار سبک بوده و از حداقل داروها استفاده می شود.

9
مبتلا به قوز قرنیه هستم.درمان آن چیست؟ پاسخ

کراتوکونوس یا قوز قرنیه بیماری است که در آن نازکی به همراه افزایش انحنای قرنیه عموماً در مرکز آن ایجاد میشود و زمینه ارثی دارد. نازکی و مخروطی شدن قرنیه منجر به ایجاد عیب انکساری و آستیگماتیسم بالا می گردد. برحسب شدت آن درمان از تجویز عینک و لنز هارد یا سخت تا انجام لیزر درمانی به روش CXL و در نهایت پیوند قرنیه می باشد.

10
بیماری التهابی داخل چشم (یووئیت)دارم.توصیه به تزریق و مصرف کورتون شده است.انجام بدهم؟ پاسخ

در صورت تشخیص صحیح و افتراق آن با سایر بیماریها،درمان شامل تجویز قطره و قرص کورتون و همچنین تزریق کنار چشم حتی داخل چشم می باشد.

11
آیا درمان قطعی برای یووئیت وجود دارد؟ پاسخ

یووئیت مانند غالب بیماریهای التهابی دوره های شدت و ضعف دارد که در صورت عود آن،دید کم شده و می توان مجدد بر حسب مقدار شدت،از قطره یا قرص و یا تزریق برای کنترل آن استفاده نمود.

12
آیا می توانم عینکی تهیه کنم که همزمان کار دور و نزدیک را انجام دهد؟ پاسخ

بله.نوع قدیمی آن،عینک دو دید بود که از قسمت بالای عینک دید دور و از سمت پایین آن دید نزدیک اصلاح می شد.اما نوع بهتر و پیشرفته تر آن عینک تدریجی (progressive)می باشد که بدون خط میانی و با ظاهری یکنواخت می تواند دید دور و نزدیک را اصلاح نماید.