آیلند / لیزیک و لازک

تماس با ما
لیزیک و لازک
لیزیک و لازک
  • اطلاعات کلی
  • لازک،لیزیک،فمتو ؟
  • فرق لازک و لیزیک
  • سن و شرایط لازم
  • توصیه قبل و بعد عمل
  • روش انجام

لیزیک و لازک

اندیشه اصلاح عیوب انکساری که شامل دوربینی،نزدیک بینی و آستیگماتیسم می باشد از دهها سال قبل به ذهن چشم پزشکان و دانشمندان خطور کرده بود.همواره انسانها علاقه مند بوده اند که وابستگی خود به عینک را کاهش داده و یا قطع کنند.در همین رابطه تدریجاً لنزهای تماسی اختراع و تکامل یافت که هم اکنون نیز مصرف می شود.اولین ابداعات جراحی نزدیک بینی،روش برش با الماس(رادیال کراتوتومی(بود که ابتدا توسط دکتر ساتو از ژاپن و فیودورف از روسیه و باراکر از اسپانیا شروع و تکامل یافت و به تدریج در تمام دنیا گسترش یافت و هزاران نفر در سراسر دنیا از این طریق جراحی شدند. این روش اگرچه در اکثر موارد موفقیت آمیز بود ولی بعلت ضعیف کردن استحکام قرنیه و بعضی عوارض دیگری که ایجاد میکرد مورد رضایت کامل نبود و با ابداع روش جراحی لیزری متروک شد.پس از آن تدریجاً اصلاح شکل قرنیه به کمک اشعه لیزر جایگزین آن شد و گسترش یافت.

لازک،لیزیک،فمتو ؟

جراحی لیزر قرنیه در حال حاضر عمدتاً با دو روش اصلی انجام می شود که شامل لیزیک و لازک می باشد.در روش لیزیک یک برش افقی درقرنیه داده می شود که حدوداً یک سوم الی یک چهارم بافت قرنیه را جدا می کند.اشعه لیزراگزیمر به بستر باقیمانده قرنیه تابانده شده و سپس لایه جدا شده (فلپ) مجدداً در جای خود قرار داده می شود.این روش سابقاً توسط یک تیغه فولادی بسیار تیز اتوماتیک انجام می شد ولی اکنون بوسیله لیزر دیگری بنام فمتو لیزر انجام میگردد که دراینصورت فمتولیزیک نامیده می شود و یکی از محاسن آن این است که پس از عمل،بیمار درد و سوزش و خارش ندارد.البته معایب آن نیز یکی این است که استحکام قرنیه ضعیف تر از معمول میشود به این دلیل که چون قرنیه عروق خونی ندارد قدرت ترمیم آن ضعیف است و لایه برداشته شده(فلپ) اگرچه مجدداً در جای خود قرار داده می شود ولی هرگز به بقیه قرنیه کاملاً جوش نمیخورد.البته گاهی در پروسه برداشتن و گذاشتن فلپ نیز عوارضی ایجاد می شود و در ضمن هزینه جراحی فمتو نیز زیاد است. البته استفاده از این روش درمان شماره های هیپرمتروپی(دوربینی) بالا و آستیگماتیسم های بالا ضروری است ولی برای بقیه موارد بستگی به انتخاب بیمار دارد که باتوجه به موارد بالا پس از توضیحات پزشک تصمیم میگیرد.

روش دیگر لازک یا PRK است که در این روش قرنیه بریده نمی شود و فقط لایه سطحی بسیار نازک آن بنام اپی تلیوم برداشته شده و اشعه لیزر اگزیمر تابانده می شود.لایه اپی تلیوم در ظرف 2 الی 3 روز بخودی خود ترمیم می شود.عیب این روش این است که بیمار یک الی دو روز ممکن است سوزش و خارش و کمی درد داشته باشد.در ضمن برای هیپرمتروپی یا آستیگماتیسم بالا مناسب نیست.حسن این روش این است که قرنیه بریده نمی شود و بنابراین استحکام قرنیه حفظ می شود و احتمال بروز عارضه در آن نیز بسیار کم است.

البته یک روش دیگر بنام  Smile جدیداً عرضه شده است ولی چون در مراحل اولیه استفاده است هنوز اشکالات احتمالی آن مشخص نیست. انتخاب هر روش توسط چشم پزشک با توجه به مشخصات قرنیه، میزان عیب انکساری و عوامل دیگر انجام می گیرد.در حال حاضر روش لیزر PRK  بیش از روش های دیگر انجام میشود زیرا قرنیه بریده نمی شود.در ضمن لازک و PRK  تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

اگر بر اثر تابش لیزر، قرنیه بیش از حد معمول نازک شود عوارض مهمی ایجاد می گردد.به همین دلیل است که در انتخاب روش جراحی لیزری و میزان اصلاح آن دقت لازم باید اعمال شود.معمولاً از داروی مخصوص برای جلوگیری از عود عیب انکساری یا کدورت استفاده شده و سپس برای تسریع در بهبودی زخم از پانسمان یا لنز تماسی موقت استفاده می شود.

فرق لازک و لیزیک

تفاوت،برتری و ضعف های روش های لازک و لیزیک:

- معمولاً پزشک اطلاعات لازم را به فرد می دهد و نظر ترجیحی خود را نیز بیان می نماید و انتخاب را بر عهده شخص میگذارد.

- لازک و PRK  بصورت سطحی انجام می شود ولی در لیزیک تیغه میکروکراتوم لایه ای از قرنیه را بریده و کنار زده، لیزر در زیر فلپ انجام می شود و در انتها مجدداً لایه بریده شده برگردانده می شود.در مجموع مطالعات نشان داده که نتیجه نهایی دید درهر دو مورد یکسان است.

- طول زمان لازک نسبت به لیزیک کوتاه تر است.

- عوارض مربوط به ایجاد فلاپ نظیر بروز التهاب های عمقی قرنیه (DLK)  چین و چروک فلپ،جدا شدن کامل فلپ،برش ناقص فلاپ و...در لازک وجود ندارد.

- روش لازک به میکروکراتوم و تکنولوژی مربوطه برای ایجاد فلاپ نیاز ندارد.

- لیزیک در قرنیه های نازک خطرناک ولی لازک در قرنیه های نازک خطر کمتری دارد.

- لازک در افراد ارتشی و ورزشکاران مناسبتر است.

- در کل چون اثرات لیزر در لازک سطحی انجام می شود ایمنی قرنیه و چشم بالاتر بوده و در صورت بازگشت مقداری از شماره چشم،جراحی مجدد با اطمینان بیشتری انجام می شود.

ولی بدانیم که در عمل PRK  و لازک:

-سوزش و درد مختصر(و گاهی شدید)بعد از عمل بیشتر و طولانی تر است و زمان برای بهبودی بیشتر و مدت زمان نیاز به مصرف دارو طولانی تر است.

سن و شرایط لازم

سن مناسب برای اصلاح لیزری

در مورد نزدیک بینی باید دانست که باید زمانی اقدام به اصلاح لیزری کرد که رشد نزدیک بینی متوقف شده باشد.زیرا در غیر این صورت ممکن است مجدداً پس از لیزر شخص دچار نزدیک بینی شود و تصور نماید که نتیجه عمل نامناسب بوده و یا نزدیک بینی عود کرده است.زمان توقف نزدیک بینی دقیقاً مشخص نیست اما معمولاً در سن 20-18 سالگی متوقف می گردد.لذا بهترین نحوه تصمیم گیری برای لیزیک وقتی است که حداقل به مدت 6 ماه نمره چشم ثابت مانده باشد.از آنجا که آستیگماتیسم و دوربینی معمولاً ثابت است می توان برای لیزر در هر سنی اقدام نمود حتی در بعضی گزارشات اطفال دچار آستیگماتیسم و نزدیک بینی یک طرفه را لیزر نموده اند.قابل توجه آنکه اشخاصی را که فقط دچار آستیگماتیسم هستند نیز می توان اصلاح لیزری نمود.

افراد داوطلب جراحی اصلاح عیب انکساری:

-حداقل سن 18 سال و حداکثر تا سنی که فرد آب مروارید نداشته باشد.

-عدم تغییر نمره عینک در 6 ماه گذشته.

-ضخامت کافی قرنیه.

-نزدیک بینی 1 تا 10 نمره.

-آستیگماتیسم  نیم تا 6 نمره.

-دوربینی حداکثر تا 6 نمره.

-عدم وجود کراتوکونوس(قوز قرنیه) و یا نامنظمی در سطح قرنیه.

-عدم حاملگی و شیردهی(در دوران شیردهی و 3 ماه بعد از زایمان با نظر چشم پزشک امکان پذیر است.)

-عدم وجود بیماریهای چشمی دیگر مثل گلوکوم(آب سیاه)،آب مروارید،خشکی متوسط تا شدید چشم و بیماریهای تبخال چشمی و دیگر عفونت های چشمی و مجاری اشکی.البته درصورت درمان بیماریها،ممکن است جراحی لیزری قابل انجام باشد.

توصیه قبل و بعد عمل

توصیه های قبل از عمل:

-شب قبل از عمل، لبه های پلک و مژه ها را با آب ولرم و شامپو بچه شستشو داده شود.

-بانوان محترم از دو روز قبل از عمل از هیچگونه مواد آرایشی چشم و صورت استفاده ننمایند.

-در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می نمایید قبل از عمل از لنزهای سخت حداقل   7  روز و لنزهای نرم   3  روز استفاده نفرمایید.

-در صورت وجود چسبندگی های پلک ها و ترشحات حتما پزشک خود را مطلع فرمایید.

-در روز مراجعه از عطر و ادکلن استفاده نفرمایید.

-استحمام قبل از عمل لازم است.چون تا دو روز بعد از عمل نمیتوان شستشوی صورت داشت.

-اعمال جراحی لیزیک و لازک نیازی به ناشتا بودن ندارد.

-آوردن همراه ضرورتی ندارد،ولی رانندگی در برگشت به منزل مقدور نمی باشد.

-جراحی با بیحسی بوسیله قطره است و حین عمل دردی احساس نمی کنید.

روش انجام

انجام لیزیک و لازک سرپایی بوده و بدون هیچگونه تزریق می باشد.پس از تمیز و استریل کردن پلک ها و اطراف چشم شخص روی تخت دراز می کشد و قطره بیحسی در چشم چکانده می شود..لیزر هر دو چشم حدود 5 تا 10 ثانیه به طول می انجامد.این کار درد زیادی ندارد.لیزر هر دو چشم را می توان با هم انجام داد.معمولاً چشم پانسمان نمی شود بلکه لنز تماسی گداشته می شود و شخص مرخص می گردد.

آیا بعد از عمل PRK   و لیزیک احتیاج به عینک از بین خواهد رفت؟

بله معمولا و در اکثریت قریب به اتفاق موارد نیاز به عینک رفع میشود. در 3 درصد موارد، نیم تا یک نمره ممکن است باقی بماند.لذا بسته به نیاز و شغل، این افراد ممکن است احتیاج به عینک پیدا کنند.البته اکثر افراد لیزر شده به نحوی اصلاح می شوند که برای بیشتر ساعات زندگی نیاز به عینک پیدا نمی کنند.در ضمن یابد توجه داشت که چنانچه نمره چشم به طور کامل اصلاح شود در افراد بالای 40 سال عینک پیرچشمی برای مطالعه نیاز خواهد بود.

روش انجام

روش انجام انجام لیزیک و لازک سرپایی بوده و بدون هیچگونه تزریق می باشد.پس از تمیز و استریل کردن پلک ها و اطراف چشم شخص روی تخت دراز می کشد و قطره بیحسی در چشم چکانده می شود..لیزر هر دو چشم حدود 5 تا 10 ثانیه به طول می انجامد.این کار درد زیادی ندارد.لیزر هر دو چشم را می توان با هم انجام داد.معمولاً چشم پانسمان نمی شود بلکه لنز تماسی گداشته می شود و شخص مرخص می گردد. آیا بعد از عمل PRK و لیزیک احتیاج به عینک از بین خواهد رفت؟ بله معمولا و در اکثریت قریب به اتفاق موارد نیاز به عینک رفع میشود. در 3 درصد موارد، نیم تا یک نمره ممکن است باقی بماند.لذا بسته به نیاز و شغل، این افراد ممکن است احتیاج به عینک پیدا کنند.البته اکثر افراد لیزر شده به نحوی اصلاح می شوند که برای بیشتر ساعات زندگی نیاز به عینک پیدا نمی کنند.در ضمن یابد توجه داشت که چنانچه نمره چشم به طور کامل اصلاح شود در افراد بالای 40 سال عینک پیرچشمی برای مطالعه نیاز خواهد بود. درست است که پیشرفته و سالم بودن دستگاه بسیارمهم است اما علاوه بر آن دانش و تجربه پزشک نیز اهمیت فراوان دارد.